Amicorum omnia sunt communia -  U przyjaciół wszystko jest wspólne.   Pitagoras, Seneka

      Dzisiaj jest: niedziela, 29 marzec 2020,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
     Ostatnie newsy:
          05.08.2009 -  Start strony

     Strona główna

  Witamy serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Kargowie.

  Kargów jest to niewielka miejscowość licząca ok 300 mieszkańców położona przy drodze wojewódzkiej 756 pomiędzy Szydłowem a Stopnicą. Wieś ta istniała już w XII wieku a w "Świętokrzyskim słowniku biograficznym" (Tom 1, Kielce 2002) można wyczytać, że ok. 1150 roku w Kargowie urodził się Wincenty Kadłubek. Jednakże źródła kościelne jako miejsce narodzin tego kronikarza i biskupa podają Karwów pod Opatowem. Tam też błogosławiony Wincenty jest najbardziej czczony.

  W Kargowie czcią otaczany jest św. Józef. Jego postać z małym Jezusem na ramieniu stoi na postumencie na kilkumetrowym kopcu przy rozwidleniu dróg do Tuczęp i Stopnicy. Z zachowanych napisów można odczytać, że został ustawiony w 1921 roku dla uczczenia jubileuszu 50-lecia ogłoszenia św. Józefa patronem kościoła. Parafianie kargowscy, wznosząc ten kopiec i figurę, przyrzekali wierność Kościołowi rzymsko-katolickiemu, a także prosili św. Józefa o wyjednanie "całej zjednoczonej odnowionej Polsce wytrwanie w zgodzie i wierze". Tego świętego mieszkańcy błagali też o ratunek w czasie zarazy.

  Budynek Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa znajduje się tuż obok Kościoła pw Matki Boskiej Częstochowskiej. Dyrektorem szkoły obecnie jest pani mgr Małgorzata Górecka.

Zapraszamy do obejrzenia stron:WF z klasą-edycja 2014/2015

WF z klasą-edycja 2013/2014

Kuratorium Oświaty w Kielcach

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Urząd Gminy Tuczępy

Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jarosławicach

Zespół Placówek Oświatowych w Nizinach

Zespół Placówek Oświatowych w Tuczępach

Adres e-mail szkoły


2009 © bufu_CMS v.0.0.2 - powered by SP Kargów. Wszelkie prawa zastrzeżone dla SP Kargów. Kopiowanie jakichkolwiek elementow strony bez zgody autora zabronione. Regulamin i polityka prywatności. Szkoła Podstawowa im. gen. Władyslawa Andersa w Kargowie. Kargów 65, 28-142 Tuczepy . tel.: (041) 353 46 00